phar

Phar fájlok, avagy PHP archívumok

A Phar egy mozaik szó, ami a PHP Archive, azaz a PHP Archívum szavakból jött létre és egyben az archívum fájlok kiterjesztése is. Java programozók a JAR-hoz, illetve WAR-hoz hasonlíthatják. Bár bizonyos tekintetben a Windows DLL fájljaival is párhuzamot vonhatnánk, hiszen egy fájlba csomagolt programkönyvtárról beszélünk. A DLL-ekkel ellentétben viszont a PHAR fájlok futtathatók is, mint egy exe. Természetesen attól távol áll, mivel továbbra is a PHP értelmező lesz az, ami az értelmezést, futtatást végzi.

A PHAR kicsit mostoha gyerek, mert el is terjedt és nem is. Míg a JAR gyakorlatilag kéz a kézben jár a Java-val, a PHP archívumok nem ennyire általánosak és bizony gondolkodni kell rajta, hogy mikor, mire is érdemes használni, ha egyáltalán érdemes.

A PHP, fájlkiterjesztések és kódszervezés című cikkben kihagytam ezt a formátumot, ami lehetett volna szándékos, de szimplán elfelejtettem. Most viszont alaposabban körbejárom a témát. Igyekszem választ adni néhány potenciális kérdésre, illetve mutatok példákat és felhívom a figyelmet a buktatókra.

Abból, amit ez a formátum ígér, nem sikerült mindent kipróbálnom. A dokumentáció gyakran hiányos, és nem is beszélnek róla mások sem. Ettől függetlenül összeállítottam egy példasorozatot a főbb funkciók bemutatására a teljesség igénye nélkül. A példák elérhetők github-on vagy letölthetők Docker image-ként is "1.0" tag-et megadva.

Megosztás/Mentés